Pracownia Grafiki Historycznej

Ryciny z dawnych lat

Rzeczpospolita husarska, czyli jazda Szernera

husaria obrazy

Władysława Szernera, ale którego? Niestety, ojciec nadał swojemu synowi na imię tak samo jak i on, więc mamy problemy z przypisywaniem poszczególnych dzieł do konkretnego autora, bo i syn poszedł w ślady ojca. Drugim imieniem się nie podpisywał pod dziełami, ewentualnie dodając końcówkę inn lub iun (czyli junior) jednak handlarze zacierali ostatnie słowo, by podbić cenę dzieła. Jednak czemu o tym piszę? Władysław Karol Szerner kopiował styl ojca – całe dzieła podpisując się pod nimi, ale nawet portale aukcyjne nie mają pojęcia czyje dzieło wystawiają! No, chyba że robią to specjalnie : )

husaria obrazy

Dość jednak o koligacjach rodzinnych, dziś będzie patriotycznie i wyniośle, bo dzisiaj jest 11-tego listopada! Vivat husaria, Vivat Szerner!

Sztuka pod zaborami

Jak to zwykle bywa u autorów z epoki zaborczej, stworzyli oni bardzo dużo dzieł, które wchodzą po dziś dzień do kanonu naszej kultury. Jak tracimy coś na co kiedyś nie zwracaliśmy uwagi, to czegoś nam brakuje i wzdychamy do tego. Również to spotkało autorów romantycznych, którzy usilnie próbowali wrócić do tej dawnej Polski, którą znali z opowieści swoich ojców i dziadków. I te historie, i wizerunki wskrzesili. I to jak!

lisowczyk

Władysław Szerner

Autor w 1862 roku ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie, a kilka lat później Akademię Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie razem z Józefem Brandtem tworzyli realistyczno-batalistyczne obrazy. Później ten okres zwany jest szkołą monachijską, do której również zaliczamy takie osobistości jak Chełmoński czy Gierymski. Z czasem od historycznych scenek wśród malarzy zaczęły dominować scenki sielskie. Na pewno wypłynęły na to liczne wycieczki na Podole i Wołyń. Ja jednak skupię się na pierwszym okresie.

Władysław Szerner
husaria obraz

Realizm husarii

Nie będę tutaj jednak dywagował nad tym czy husaria miała skrzydła, czy też była ich pozbawiona. Choć na pierwszych przedstawieniach szkoły monachijskiej husarze posiadali skrzydła, a kolejne dzieła, przykładowo Józefa Brandta są już tych skrzydeł nie mieli. Do rozwiązania tej zagadki polecam książki, eksperta w dziedzinie husarskiej, dr Radosława Sikory.

husaria obraz

Najważniejsze jest jednak to, co odznacza te ryciny, co czyni je wyjątkowymi. Bo to nie jest „jakaś” tam husaria, gdzie przysłowiowy Seba z Matim mają ją na koszulce, o nie. To wyjątkowość i dbanie o szczegóły. Dokonano tego nie w byle jaki sposób, gdyż Szerner miał do dyspozycji sporą kolekcję broni z XVII wieku swojego kolegi Józefa. Dzięki dokładnej analizie i poszukiwaniach, możemy podziwiać wierne odwzorowania pancerzy i broni lisowczyków, rynsztunku pancernych czy kopii husarskich.

Jazda polska

Scenki rodzajowe polskiej jazdy, które prezentował na swoich obrazach Szerner cieszyły się dużą popularnością w rozbiorowej Polsce. Fanów polskiej jazdy można było też znaleźć w Niemczech, gdzie na co dzień Szerner sprzedawał swoje husarskie obrazy. Te publikowane w polskich czasopismach miały maksymalnie 20×27 cm, natomiast malowidła były już o rząd większe – ok. 44x35cm.

Lisowczycy w pochodzie
Lisowczycy w pochodzie

W latach 90. XIX wieku ponownie zachwycił swoich odbiorców tematyką historyczną. Za obraz jazdy polskiej: Lisowczyków w pochodzie, Władysław Szerner otrzymał w 1894 roku brązowy medal na Wystawie Sztuki Współczesnej we Lwowie.

Lisowczycy w pochodzie
Lisowczycy w pochodzie
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Husaria dziś

Wszystkie dzieła, zaprezentowane w tym artykule pochodzą głównie z wycinków z „Tygodnika Powszechnego” wydawanego w XIX wieku w Warszawie i są autorstwa tego Władysława Szernera (1836-1915). Niemniej, ryciny są drzeworytami, wiernie skopiowanych obrazów i oprócz autora, mamy również podpisanych na dziele rytowników. Z zaprezentowanych dziś obrazów znalazłem tylko jeden „malowany” oryginalny. Ceny za oryginalne malowidła dochodzą do 80 tys. złotych. Natomiast ryciny obrazów husarskich można już nabyć do kilkudziesięciu złotych, ostrzegam jednak, iż jakość jaką one prezentują jest bardzo dyskusyjna, więc wybierz mądrze drogi czytelniku.

husaria na obrazach

Obrazy husarskie drukuję w wymiarze 50×60 cm oraz 50×70 cm na zakupy tutaj zapraszam. Jeśli chciałbyś nabyć większe rozmiary, proszę odezwij się na na kontakt@grafikahistoryczna.pl

husaria na obrazach

Sprawdź obrazy husarskie i inne w sklepie:

Bibliografia:

PSB wersja internetowa:
https://tiny.pl/wcqxq

https://polishartcorner.com/category/szerner-wladyslaw-karol/

https://onebid.pl/pl/grafika-i-rysunek-wladyslaw-szerner-1840-1915-autor-obrazu-husarzy-ok-1870/476466

Galeria

husaria obraz

specjalnie dla 🫵 rabat na 🖼️ i 🗺️

4XBGVB9B

Odbierz darmową zniżkę z okazji powrotu do szkoły🎓!

Zniżka na 5% teraz!